Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική χάντμπολ

Προβάδισμα για την πρόκριση στον 2ο γύρο των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023 απέκτησε σήμερα (16/3) η εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης στη Χαλκίδα με 24-17 (ημίχρονο 10-8), στην πρώτη αναμέτρηση για τον 1ο γύρο των πλέι οφ, και καλείται πλέον να υπερασπιστεί αυτό το προβάδισμα στον αγώνα ρεβάνς του Σαββάτου (19/3, 21:00) στην Τούζλα, προκειμένου να προκριθεί στον 2ο και τελευταίο γύρο των πλέι οφ της Β΄ προκριματικής φάσης, όπου… περιμένει το Μαυροβούνιο.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής ήταν ο Μάλλιος που πέτυχε 13 γκολ, ωστόσο σημαντική ήταν η συμβολή στη νίκη και του Μπουκοβίνα, ο οποίος ήταν… κέρβερος κάτω από τα δοκάρια και τελείωσε τον αγώνα με 50% σε ποσοστό επεμβάσεων (17/34 αποκρούσεις).

Η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Μάλλιο, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-1 στο 8΄. Η Βοσνία διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 14΄, όταν ο Γιοζίνοβιτς διαμόρφωσε το 4-3, αλλά ο Τζηράς «απάντησε» άμεσα για το 4-4.

Ακολούθως η εθνική ανέκτησε την πρωτοπορία και απέκτησε ένα προβάδισμα, το οποίο έφτασε έως και το +3 στη διάρκεια του α΄ μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με τη «γαλανόλευκη» μπροστά στο σκορ με 10-8.

Ο Μάλλιος έδωσε ξανά «αέρα» τριών τερμάτων στην εθνική με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα για πρώτη φορά στο +4 (14-10) στο 35΄.

Με γκολ των Πέριτς, Λούκιτς και Γιοζίνοβιτς η Βοσνία μείωσε σε 14-13 στο 37΄, αλλά ο Μάλλιος έκοψε άμεσα τη… φόρα των φιλοξενούμενων (15-13). Με γκολ των Μυλωνά και Μάλλιου η εθνική ανέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο 42΄ (17-13), ενώ ο Μιχαηλίδης έφερε τη «γαλανόλευκη» στο +5 (18-13) στο 45΄.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 20-14 στο 49΄ χάρη σε γκολ του Αραμπατζή, ενώ, δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Μάλλιος ανέβασε στο +7 (23-16). Ο πρώτος σκόρερ της εθνικής είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα οκτώ γκολ στην εθνική, καθώς εκτέλεσε πέναλτι σε «νεκρό χρόνο», αλλά «σημάδεψε» το δοκάρι.