Βόλεϊ: Στον Ολυμπιακό το γυναικείο clasico

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς και θα παλέψουν μέχρι το τέλος για τη πρώτη θέση, καθώς πλέον υπερτερούν και στη ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία νίκη στη κανονική περίοδο με 3-1 σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στους συνολικούς κερδισμένους πόντους (183-181).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο πρώτο σετ και έγινε εύκολα το 1-0 με 25-15.

Οι πράσινες μπήκαν στο ματς από το 2ο σετ και μετά , αλλά ενώ εκεί έκαναν την ανατροπή (από 22-19, 22-24) το έχασαν με 26-24 και σε μεγάλο βαθμό εκεί κρίθηκαν όλα.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν το έβαλε κάτω, προσπάθησε για την ανατροπή και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 σετ με 25-18.

Στο τέταρτο σετ το 6-6 έγινε 9-6 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πάτησε γκάζι και η διαφορά έφτασε στους 7 (18-11), για να τελειώσει λίγο αργότερα το σετ με 25-19 και ο αγώνας με 3-1 σετ.