Πιο κοντά στην τετράδα μέσω… Μονάχου ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά φέτος την Μπάγερν Μονάχου στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας, καθώς μετά το παιχνίδι του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ εποιβλήθηκε απόψε των Βαυαρών και στην έδρα τους, με 98-88.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής και η νίκη ήταν για τους «ερυθρόλευκους» η 16η σε 25 παιχνίδια (16-9 το ρεκόρ τους), φέρνοντας το στόχο της πρώτης τετράδας πιο κοντά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Αντίθετα, η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι γνώρισε τη 13η ήττα επίσης σε 25 αγώνες.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο Μόναχο μετά το 18΄, όταν βελτίωσε την άμυνά του και κάλυψε με αυτό τον τρόπο τη διψήφια διαφορά που είχαν αποκτήσει οι γηπεδούχοι.

Το επιμέρους σκορ υπέρ του Ολυμπιακού στα τελευταία 22 λεπτά του αγώνα ήταν 58-38, ενώ με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 53-50.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα έβαλε τις βάσεις της νίκης της, καθώς με επιμέρους σκορ 23-13, ξέφυγε με 73-66, 32΄΄ πριν την λήξη της περιόδου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, Τάιλερ Ντόρσεϊ, πέτυχε τους 10 από τους συνολικά 25 πόντους του.

Στην τελευταία περίοδο ένα τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους Κυπελλούχους Ελλάδας (85-79) με 4΄43΄΄ για τη λήξη ήταν καθοριστικό για τη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο Ντόρσεϊ είχε 4/4 τρίποντα, ενώ ο Λαρεντζάκης 3/3. Ο Κώστας Σλούκας ήταν καταπληκτικός μετά το 50-40 και έκανε νταμπλ νταμπλ, με 11 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Χασάν Μάρτιν σκόραρε 14 πόντους με 6/6 δίποντα, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν δεύτερος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» με 17 πόντους.