Ο νόμος του ΣΕΦ «τιμώρησε» και την Αρμάνι Μιλάνο

Τα τρία πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης με την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ έμοιαζαν με τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Όπως ο Παναθηναϊκός έτσι και οι Λομβαρδοί είχαν το προβάδισμα, αλλά όταν ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν είχε απαντήσεις.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 67-58 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, βελτίωσε σε 15-9 το ρεκόρ του κι έμεινε ακλόνητος στην τέταρτη θέση της κατάταξης στην Ευρωλίγκα.

Ταυτόχρονα, υποχρέωσε την Αρμάνι Μιλάνο στην όγδοη ήττα της (17-8, τρίτη θέση) και δεύτερη φετινή από τους «ερυθρόλευκους».

Ο Σλούκας (16π., 4ασ.) μίλησε την κρίσιμη στιγμή, όταν με 8 σερί πόντους έδωσε αέρα 6 πόντων (56-50), με εναπομείναντα χρόνο 5 λεπτά.

Οι Βεζένκοφ (16π., 5ρ.), ΜακΚίσικ (14π.), Φαλ (12π.), αλλά και η προσφορά του Μάρτιν στην 4η περίοδο (5ρ.) ολοκλήρωσαν μία ανατροπή από το -12 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ντέβον Χολ με 15 πόντους ήταν ο μόνος διψήφιος για την ομάδα του Μιλάνο που είχε 7 νίκες στα τελευταία 8 παιχνίδια πριν τη «μάχη» στο ΣΕΦ.