Οι αλλαγές έφεραν το «διπλό» στην Μπαρτσελόνα

Με ανατροπή και με τον Μέσι στον πάγκο για 57 λεπτά, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-2 της Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ανεβάζοντας το σερί νικών της σε έξι αγώνες.

Οι Καταλανοί «λυτρώθηκαν» με το γκολ του Τρινκάο στο 87΄, με το σκόρερ του νικητήριου τέρματος να μπαίνει αλλαγή στο 57΄ με τον Λιονέλ Μέσι, αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι… αλώνιζαν στο πρώτο μέρος και στο 38΄ άνοιξαν το σκορ με τον Ιγκλέσιας. Ο Ρόναλντ Κούμαν έκανε γρήγορα τις αλλαγές στην επανάληψη, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μέσι, ο οποίος δύο λεπτά μετά την είσοδό του (59΄) ισοφάρισε σε 1-1.

Η «Μπαρτσα» πήρε προβάδισμα στο 68΄, μετά από αυτογκόλ του Ρουίθ, αλλά ο ίδιος εξιλεώθηκε στο 75΄, γράφοντας στον φωτεινό πίνακα το 2-2.

Τελικά, οι αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αυτές που έσωσαν την παρτίδα για την Μπαρτσελόνα, καθώς ο Τρινκάο, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 57΄ μαζί με τον Μέσι χάρισε στους Καταλανούς το «τρίποντο» στο 87΄.