Ξεκίνημα με ήττα για την ΑΕΚ στο BCL

Με ήττα ξεκίνησε στο πρωτάθλημα, με ήττα και στην Ευρώπη η ΑΕΚ, που έχασε στην Ουγγαρία με 83-78 από τη Σομπατέλι, για τον 4ο όμιλο του Basketball Champions League.

Η αστοχία από την περιφέρεια (7/29 τρίποντα), η έλλειψη διάρκειας και τα λάθη σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο, δεν επέτρεψαν στην Ένωση να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Αν υπάρχει κάτι θετικό για την αθηναϊκή ομάδα είναι η εμφάνιση του Νίκου Παππά, ο οποίος στην επιστροφή του στα παρκέ μετά το σοβαρό τραυματισμό του τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δέχθηκε «τάπα» στην τελευταία προσπάθεια της ΑΕΚ για ισοφάριση από τα 6.75.

Η ομάδα του Δέδα πλήρωσε την κακή εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 9-2 και βρέθηκε στο -10 στο 34΄ (66-56). Μείωσε βέβαια σε 68-63 στο 36΄, αλλά η κακή άμυνά της την έφερε σε νέα μειονεκτική θέση στο 37΄ (75-65) και έκτοτε παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να επιστρέψει.