Κανένα πρόβλημα με τον Κολοσσό η ΑΕΚ

Με νίκη ξεκίνησε το 2021 για την ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 89-72 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Η Ένωση επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από το Λαύριο, σημείωσε την έβδομη επιτυχία σε οκτώ αγώνες (7-1) και υποχρέωσε την ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί» στην έβδομη ήττα της.

Η κυριαρχία του Κολοσσού στα επιθετικά ριμπάουντ και η δημιουργία επέτρεψε στους «θαλασσί» να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-25) και να αντέξουν στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο δεύτερο, τελειώνοντας το ημίχρονο σε απόσταση… αναπνοής (51-47).

Από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης όμως οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ κι έβγαλαν αιφνιδιασμούς, κρατώντας τον Κολοσσό στους 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ ξέφυγε με +11 στο 30΄ (72-61), για να φτάσει στο +15 (81-66) στο 35΄ με τρίποντο του Μωραΐτη και να τελειώσει μια και καλή με την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 22 πόντους, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισε ο Κένι Γκόινς, με 17.