Άνετο πέρασμα (3-1) από τη Ριζούπολη για τον Βόλο

Μετά τον ΠΑΣ Γιάννινα χθες, σήμερα ήταν η σειρά του Βόλου να κάνει το «2 στα δύο» στο πρωτάθλημα.

Η θεσσαλική ομάδα έφυγε νικήτρια από τη Ριζούπολη με 3-1 απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, που μετά το 0-4 της πρεμιέρας στο «Απόστολος Νικολαΐδης» προβλημάτισε και σήμερα.

Το συγκρότημα της Μαγνησίας έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και προηγήθηκε με 3-0, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ ξεκίνησε πολύ επιθετικά και μόλις στο 4ο λεπτό βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια και φοβερό σουτ του Φερνάντες έξω από την περιοχή.

Το γκολ ήταν μια «ψυχρολουσία» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο γήπεδο.

Αντίθετα, ο Βόλος είχε πάντα τον έλεγχο και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (49΄) κατάφερε να φθάσει στο 2-0, μετά από εξαιρετική κεφαλιά του Ολλανδού Φαν Βέερτ, ο οποίος είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 63΄ πέτυχαν το 3-0 με ωραία προσπάθεια του Μπαρτόλο και ανάλογο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια, το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας Σμύρνης ήταν να μειώσει με τον Ιωαννίδη στο 65ο λεπτό.