Αποκλεισμός για την Εθνική Ελπίδων

Η Εθνική Ελπίδων αποκλείστηκε από τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019, αφού το εμπόδιο της Αυστρίας στα πλέι οφ για ένα εισιτήριο αποδείχθηκε αξεπέραστο.

Η ελληνική ομάδα έχασε και στα δύο παιχνίδια της με το ίδιο σκορ (0-1), αρχικά στην Τούμπα την περασμένη Παρασκευή και απόψε στο Σεν Πόλτεν.

Οι παίκτες του Αντώνη Νικοπολίδη είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ που θα έδινε άλλη τροπή στη συνάντηση.

Οι διεθνείς είχαν καλές στιγμές αλλά δεν βρήκαν στόχο στο 5ο (φάουλ Λημνιού), 8ο (κεφαλιά Λάμπρου), 17ο (σουτ Κυριακόπουλου), 25ο (κεφαλιά Καραχάλιου) και 27ο λεπτό («λόμπα» του Λάμπρου).

Η Αυστρία έφτασε στο 1-0 στο 51΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρμπιτς. Μια εξέλιξη που έφερε απογοήτευση στην Εθνική ομάδα, η οποία έκτοτε δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι.