Θριαμβευτικά στην Elite Round η Εθνική Νέων

Με πρόσωπο του αγώνα τη «χρυσή αλλαγή» του Γιάννη Γκούμα, τον Αντώνη Γαϊτανίδη, η Εθνική Νέων νίκησε τη διοργανώτρια Βουλγαρία με 3-0 και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες προκρίθηκε στην Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

Ταυτόχρονα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προήχθη στον πρώτο όμιλο δυναμικότητας της UEFA.

Ο Γαϊτανίδης κατάφερε να σημειώσει χατ-τρικ σε λιγότερα από 40 λεπτά συμμετοχής: στο 65΄ αξιοποίησε την ασίστ του Λύρατζη, τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-0 και στο 83΄ ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Εμμανουηλίδης από τον Μπορίσοβ.

Η ελληνική ομάδα ήταν κυρίαρχη στον 13ο προκριματικό όμιλο. Παράλληλα, είναι η μία από τις τέσσερις ομάδες που πέτυχαν το «τρία στα τρία», μαζί με τις Ισπανία, Ιταλία και Ιρλανδία.

Η άνοδος στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας σημαίνει ότι η Εθνική θα μπει στην κληρωτίδα ως μία από τις επικεφαλής ομίλου, αποφεύγοντας πολύ δυνατές ομάδες στην Elite Round, όπου οι αντίπαλοι θα είναι ωστόσο πιο δυνατοί από την προκριματική φάση.