«Χάλκινος» στην Πολωνία ο Πεσίδης

Με ένα ακόμη μετάλλιο (τρίτο) ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα το τουρνουά πάλης της Πολωνίας.

Μετά τους Πιλίδη και Πρεβολαράκη (χάλκινα και οι δύο), στο βάθρο των 97κ της ελληνορωμαϊκής ανέβηκε και ο Λαοκράτης Κεσίδης, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ δυνατά επικρατώντας στον πρώτο γύρο με 7-5 του Πολωνού Τσούντζικ. Στον επόμενο βρέθηκε αντιμέτωπος με έναν ακόμη αθλητή της «οικοδέσποινας» πόλης του τουρνουά, τον οποίο νίκησε με πτώση.

Στον 3ο γύρο, όμως, ο Κεσίδης γνώρισε την ήττα με 5-3 από τον Γάλλο Μουνονβί. Από τη στιγμή που ο τελευταίος έφτασε στον τελικό αυτόματα ο Έλληνας παλαιστής πήρε το «εσιιτήριο» για τον «μικρό τελικό», όπου νίκησε έναν ακόμη Πολωνό με πτώση, τον Κούρνιτσακ κι ανέβηκε στο βάθρο.