«Μπαμ» από την Γέιδα στο «Σαν Σεμπαστιάν»

Την πιο μεγάλη -έως τώρα- έκπληξη στην φάση των «32» του ισπανικού κυπέλλου έκανε η Γέιδα, η οποία νίκησε με 3-2 την Σοσιεδάδ στο «Σαν Σεμπαστιάν» και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Βάσκοι που είχαν νικήσει στο πρώτο ματς με 1-0, προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο 45λεπτο (Γιορέντε, Χουάνμι) και φάνηκε ότι θα είχαν ένα εύκολο βράδυ.

Στην επανάληψη, όμως, χαλάρωσαν και δέχτηκαν τρία γκολ από την ομάδα της Σεγκούντα Ντιβιζιόν (τρίτη κατηγορία). Την επική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους «υπέγραψαν» οι Νούνιες, Μολίνα και Ραντούλοβιτς.

Μπαρτσελόνα και Σεβίλη έκαναν προπόνηση με τις Μούρθια και Καρταχένα, με τους Καταλανούς να πετυχαίνουν 4 γκολ στο δεύτερο μέρος (5-0 το αποτέλεσμα), ενώ για τους Ανδαλουσιάνους ο Μπεν Γεντέρ σκόραρε 2 φορές στο 4-0.