Αγγλία: Πρώτη με… άγχος η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ ρίσκαρε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Γουέστ Μπρομ, νίκησε όμως με 2-1 στο «Άνφιλντ» και έφτασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την Άρσεναλ, της οποίας υστερεί στη διαφορά τερμάτων.

Το σκορ άνοιξε στο 20΄, όταν ο Τσαν τροφοδότησε αριστερά τον Φιρμίνο, εκείνος έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μανέ άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα η άμυνα των φιλοξενούμενων έκανε λάθος, η μπάλα κατέληξε στον Κουτίνιο ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε στην κλειστή γωνία για το 2-0.

Προϊόντος του χρόνου οι «baggies» πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 81΄ μείωσαν με σουτ του ΜακΌλεϊ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι παραπάνω.