Νίκη ελπίδας για την Ουέσκα του Σιόβα

Ο Ράφαελ Μιρ οδήγησε την ουραγό Ουέσκα σε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Βαγιαδολίδ, της οποίας επιβλήθηκε με 3-1 στο «Χοσέ Θορίγια», στον εναρκτήριο αγώνα της 21ης ημέρας στην Ισπανία, αυξάνοντας τις ελπίδες της για παραμονή.

Να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη νίκη της Ουέσκα ύστερα από οκτώ αγωνιστικές, στις οποίες η ομάδα του Πακέτα μέτρησε δυο ισοπαλίες κι έξι ήττες.

Οι νικητές, στην άμυνα των οποίων δέσποζε και απόψε ο βασικός κι αναντικατάστατος Δημήτρης Σιόβας, μείωσαν στους 3 βαθμούς τη διαφορά από τη 17η θέση (και την Οσασούνα), η οποία δίνει παραμονή.

Ο Μιρ σκόραρε στο 37΄, στο 50΄ και στο 57΄, ενώ για τη Βαγιαδολίδ, που επίσης κινδυνεύει καθώς είναι 16η και μόλις στο +2 μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού, μείωσε ο Τόνι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.