Διέλυσε και την Λάρισα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε άλλη μία γερή προπόνηση στην Α1. Αυτή την φορά απέναντι στην Λάρισα, την οποία διέλυσε με 110-68 και συνεχίζει χωρίς καμία απώλεια την κούρσα του προς τον τίτλο (6Χ6).

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, καθώς από το ξεκίνημά του ήταν φανερή η έκβασή του. Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν παίξει αρκετά και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα ενόψει του αγώνα που ακολουθεί στην Euroleague με την Βαλένθια (8/11).

Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων μέχρι το ημίχρονο (14/17), σε συνδυασμό και με την έφεσή τους στα σουτ τριών πόντων (6/14 τρίποντα), μπήκαν γρήγορα σε «θέση οδηγού» και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (36-54).

Η διάρκεια σε άμυνα και επίθεση χαρακτήρισε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, με το «τριφύλλι» να μην αισθάνεται σε κανένα σημείο την… ανάσα της Λάρισας, μέχρι το τελικό 110-68. Για την ιστορία, η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμη και στο +43 (65-108 στο 39΄).

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, που μέτρησε 12/27 τρίποντα, οι ΝτεΣόν Τόμας (14π.) και Ταϊρίς Ράις (14π.), ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Ουέσλι Τζόνσον με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, Τζίμερ Φριντέτ (12π.), Νικ Καλάθης (11π., 7ασ. σε 11΄) και Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.). Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Νίκος Παππάς έμεινε στο παρκέ για 23 λεπτά με απολογισμό 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τη Λάρισα, ξεχώρισε ο Τζόνι Μπερχανεμέσκελ με 20 πόντους.