Στον τελικό με τρομερό ξέσπασμα ο Ολυμπιακός

Μια απίθανη τρίτη περίοδος επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανατρέψει τα δεδομένα του πρώτου ημιχρόνου και να φτάσει στην ενδέκατη συνεχή νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου άλλαξε τα δεδομένα στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου μπάσκετ, έδωσε μια άνετη (στο τέλος) νίκη στον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού με 81-65 κι έστειλε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στον αυριανό τελικό (19/2, 19:15 – ΕΡΤ3) απέναντι στο Περιστέρι.

Ταυτόχρονα οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την ενδέκατη συνεχή νίκη απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους, που γι΄ άλλη μια φορά πέταξε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονό του στα «σκουπίδια» με την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σημείωσε μόλις 25 πόντους σε 20 λεπτά, όταν στο πρώτο μισό είχε σκοράρει 40.

Οι «πράσινοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι (10-14, 6’) με τον Μπέικον, αλλά ο Βεζένκοφ με ένα προσωπικό 10-0 οδήγησε την ομάδα του στο 20-16 (9’). Ο Λι ισοφάρισε με τρίποντο σε 22-22, ενώ ο ίδιος έγραψε το 30-27 για το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο 14΄.

Ο Μπέικον έφερε τη διαφορά στο +4 (33-29 στο 15΄), αλλά δύο συνεχή τρίποντα (Σλούκας, Λαρεντζάκης) έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό (35-33 στο 17΄30΄΄), πριν ο Παναθηναϊκός τρέξει σερί 7-0 με Μποχωρίδη και Γουόλτερς και προηγηθεί με 40-35 στο ημίχρονο.

Σαράντα πόντοι σε ένα ημίχρονο ήταν πάρα πολλοί για μια άμυνα όπως των «ερυθρόλευκων», που φαίνεται το συζήτησαν στα αποδυτήρια και μπήκαν για το δεύτερο μισό «τρώγοντας» σίδερα.

Με τρία τρίποντα του Παπανικολάου και επτά πόντους του Κάναν, χωρίς απάντηση από τους «πράσινους», ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε σερί 17-0 και το -5 έγινε +12 πολύ γρήγορα (52-40, 25’30”), ενώ στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 29-10!

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε (68-57, 32′) αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει στη συνέχεια, η πειραϊκή ομάδα διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και έφτασε στη νίκη και την πρόκριση με άνεση.