Η Μάντσεστερ Σίτι «τιμώρησε» τη Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Σίτι έδωσε «σκληρό» μάθημα στην εξαιρετική φέτος Σαουθάμπτον, την οποία νίκησε μέσα στην έδρα της με 3-0.

Αν και «Πολίτες» έμειναν με 10 παίκτες από το 74΄, όταν αποβλήθηκε ο Μανγκαλά, όχι μόνο υπερασπίστηκαν το γκολ του Γιάγια Τουρέ στο 51ο λεπτό αλλά πέτυχαν άλλα δύο με τους Λάμπαρντ (80΄) και Κλισί (88΄), μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι στους έξι βαθμούς.

Η Τότεναμ, από την πλευρά της, πέτυχε πολύ σημαντική νίκη στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «Πετεινοί» επιβλήθηκαν με 2-1 της Έβερτον στο Λονδίνο, αφού παρά το προβάδισμα που έδωσε ο Κέβιν Μιραλάς στους «Τόφις» στο 15΄, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τα γκολ των Έρικσεν στο 21ο και Σολδάδο στο 45ο λεπτό.