Με σπουδαία ανατροπή, η Σάκκαρη πέρασε το εμπόδιο της Ρότζερς

Jonathan Hui-USA TODAY Sports

Η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε στο τρίτο γύρο του Indian Wells, επικρατώντας επί της Σέλμπι Ρότζερς με 2-1 σετ.

Μπορεί να ξεκίνησε το παιχνίδι με πολύ άσχημο τρόπο, μπορεί στο δεύτερο σετ να έφτασε κοντά στην ήττα αλλά η Μαρία Σάκκαρη βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, να νικήσει την Σέλμπι Ρότζερς για πρώτη φορά στη καριέρα της και να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Indian Wells.

Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε το πρώτο σετ με 6-2, δείχνοντας να μην μπορεί να ακολουθήσει τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Στο δεύτερο σετ και ενώ το σκορ ήταν 4-4, επέστρεψε από το 40-0 έκανε το 1-1 με 6-4 και όπως αποδείχθηκε εκείνο το game ήταν και το καθοριστικό.

Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη με αυτοπεποίθηση κυριάρχησε στο γήπεδο και με 6-0 ”κλείδωσε” την πρόκρισή της στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Επόμενη αντίπαλος της θα είναι η Ουκρανή Ανχελίνα Καλίνινα που νίκησε την Λίντα Φουχβίρτοβα με 4-6, 6-4, 7-5.