Η Τότεναμ «προσγείωσε» την Τσέλσι με «πεντάρα»

Εφιαλτικό… ποδαρικό έκανε στο 2015 η Τσέλσι, καθώς η ομάδα του Ρομάν Αμπράμοβιτς εμφανίστηκε αγνώριστη (επί τα χείρω) στο ”Γουάιτ Χαρτ Λέιν”, όπου γνώρισε βαριά ήττα από τη γηπεδούχο Τότεναμ με 5-3, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 20ής αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, που άνοιξε το σκορ με τον Ντιέγκο Κόστα στο 18ο λεπτό. Κι ενώ οι ”μπλε” φάνηκε ότι έχουν τον πρώτο λόγο, η συνέχεια υπήρξε αντιστρόφως ανάλογη, με τους ”πετεινούς” να αφυπνίζονται και να γυρίζουν εντυπωσιακά τον αγώνα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε για την Τότεναμ, ενώ στο 44΄ ο Ντάνι Ρόουζ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, κερδίζοντας τους αμυντικούς στην επαναφορά της μπάλας μετά το δοκάρι που είχε ο Νάσερ Τσαντλί.

Οι πάντες ανέμεναν την αντίδραση της Τσέλσι, αλλά πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να ανέβουν ένα ”βουνό”, καθώς στις καθυστερήσεις του ο Άντρος Τάουνσεντ έγραψε το 3-1 με πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Τιμ Κέιχιλ ανατρέποντας τον Κέιν.

Η Τσέλσι βγήκε μπροστά στην επανάληψη, έδωσε χώρους και οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποκετίνο εκμεταλλεύτηκαν άριστα τις ”κόντρες” για να φτάσουν στο 4-1 με τον Κέιν στο 52΄. Ο Εντέν Αζάρ μείωσε στο 61΄, όμως ο Τσαντλί έκανε το 5-2 στο 78΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Τζον Τέρι στο 87΄.

Η Τσέλσι έμεινε στους 46 βαθμούς και απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή τη Μάντσεστερ Σίτι, που νωρίτερα είχε επιβληθεί πολύ δύσκολα της Σάντερλαντ με 3-2, ενώ η Τότεναμ έφτασε στους 34 και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, απέχοντας πια μόλις τρεις πόντους από την τρίτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.