Μπάσκετ: «Φιλική» νίκη του Ολυμπιακού με Άρη

Χωρίς Σπανούλη, Κώστα Σλούκα (ξεκουράστηκαν) και τους «τραυματίες Παπανικολάου, Μάρτιν, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 97-67 το βράδυ της Δευτέρας, στο πλαίσιο των φιλικών αναμετρήσεων «Monday Night Against Covid-19».

Οι Λαρεντζάκης (19 πόντοι, με 5/9 τρίποντα και 8 ασίστ σε 20 λεπτά) και Κουφός (21 πόντοι, με 9/13 δίποντα και 9 ριμπάουντ, επίσης σε 20 λεπτά) ξεχώρισαν από τους «ερυθρόλευκους», ενώ από τον Άρη, που αγωνίστηκε χωρίς Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς, κορυφαίοι ήταν οι Κουζέλογλου και Γεωργάκης.

Ο Χάρισον ξεκίνησε με 3/5 τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 16-12 στον Ολυμπιακό, με τον Άρη να «κλείνει» ωστόσο, την πρώτη περίοδο στο 26-24, χάρις στα δικά του καλά ποσοστά σε τρίποντο (3/4) και βολές (7/8).

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Έλις ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο 17’ στο +10 (44-34), όμως οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να «μαζέψουν» ξανά τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (46-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν… φόρα οι Λαρεντζάκης και Κουφός, ανοίγοντας τη διαφορά στο +24 (78-54) για τον Ολυμπιακό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο χρόνο και στους Χαραλαμπόπουλο, Χρηστίδη, Σκουλίδα, Κολοβέρο.