Basket League: «Προπόνηση» με τον Κολοσσό ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» είχαν ένα εύκολο απόγευμα στη «δουλειά» απέναντι στην ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα με 96-73 τον Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή της Basket League.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στη ρακέτα στην πρώτη περίοδο, όμως ο Κολοσσός είχε στο ίδιο διάστημα 6/9 τρίποντα και στο τέλος της πρώτης περιόδου οι ομάδες ήταν ισόπαλες (26-26).

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του και πέρασε με 45-34 στο 17΄. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 8-0 για το 45-42, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 51-42.

Στη συνέχεια, με επιμέρους σκορ 28-16 το «τριφύλλι» ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους (79-58) στο 30΄ και τα υπόλοιπα ήταν απλή διεκπεραίωση.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μήτογλου με 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ από τους «Θαλασσί» ξεχώρισε ο Πόλεϊ με 21 πόντους.