Αφεντικό στην Πάτρα ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε και στο δεύτερο φετινό ντέρμπι της αχαϊκής πρωτεύουσας τον Απόλλωνα, με 80-60 για τη 18η αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε νικηφόρα στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα έπειτα από περίπου ενάμισι μήνα.

Ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-4 και παραμένει σε τροχιά τετράδας, ενώ από την άλλη οι «μελανόλευκοι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα και υποχώρησαν στο 5-11 παραμένοντας όμως δύο νίκες πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Ο Τζεράι Γκραντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με τον πρώτο να έχει 21 πόντους με 10/11 σουτ, αλλά και 8 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος προσέθεσε ένα ακόμη double double τελειώνοντας με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακόμη, ο Αμπντούλ Γκάντι είχε 15 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Ντάριο Χαντ προσέθεσε 12 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με μόλις 4/27 τρίποντα, ο Γιώργος Μπόγρης τελείωσε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τρε ΜακΛίν είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Γιώργος Τσαλμπούρης, που είχε 2/11 σουτ και ιδιαίτερα 0/6 τρίποντα.

Ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 25-18 και σερί 7-0 ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 με τον Χαντ να κάνει το σκορ 34-20 στο 14΄ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκραντ έγραψε το 44-29 πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 46-33 υπέρ των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν με 61-40 στο 30΄ και τελείωσαν το παιχνίδι νωρίς.