Μπάσκετ: Φινάλε με νίκη στο EuroCup ο ΠΑΟΚ

Με νίκη ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ την παρουσία του στην πρώτη φάση του EuroCup. Η μακεδονική ομάδα επικράτησε 81-76 στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια) της Μπουντούτσνοστ, στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, και περάτωσε τις υποχρεώσεις του κατακτώντας τη δεύτερη θέση στον 6ο όμιλο.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, που θα συνεχίσει την πορεία της στο 10ο όμιλο της φάσης των ”32”, εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητά του από τα 6.75 (3/5 τρίποντα) και την υπεροχή στις ρακέτες, όπου κυριαρχούσε ο Βον. Ο ”Δικέφαλος” προηγήθηκε με 10 πόντους στο 5ο λεπτό (16-6) αλλά το ημίχρονο τον βρήκε πίσω στο σκορ (29-30).

Στο 39ο λεπτό ο Σούμποτιτς μείωσε στο καλάθι για τους γηπεδούχους (66-68), για να ακολουθήσει κάρφωμα του Βον 44’’ πριν τη λήξη, που έδωσε διαφορά 4 πόντων στον ΠΑΟΚ (70-66), αλλά κάρφωμα του Ντάσιτς στα 9΄΄ πριν το φινάλε η Μπουντούτσνοστ ισοφάρισε σε 73-73 και το ματς πήγε στην παράταση, όπου ”καθάρισαν” για την ελληνική ομάδα οι Μπρέμερ και Λάνγκφορντ