Super League: «Ποδαρικό» με το… δεξί στο 2016 ο Αστέρας Τρίπολης, 4-0 τον Πανθρακικό

Το 2016… μπήκε με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Αστέρα Τρίπολης, που μετά από 4 σερί ήττες, επιβλήθηκε με 4-0 του Πανθρακικού εντός έδρας στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» του δεύτερου γύρου της Super League (16η αγωνιστική).

Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση των Αρκάδων που από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν η ομάδα που έδειξε να θέλει περισσότερο το «τρίποντο» και έχοντας σαφώς πιο ποιοτικούς παίκτες από τον αντίπαλό της έφτασε στην πρώτη νίκη για το 2016, ενώ παράλληλα υποχρέωσε το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στην πρώτη ήττα μετά από 2 ματς (ισοπαλία εκτός με Ηρακλή, νίκη εντός με Παναθηναϊκό).

Η ομάδα που σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερη και που έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε. Από το ξεκίνημα του ματς ο Αστέρας Τρίπολης πίεσε την άμυνα των φιλοξενούμενων, έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, που ήταν ξεκάθαρες: η διατήρηση του μηδέν στην άμυνα και με αντεπιθέσεις να κάνουν τη ζημιά. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, όμως, ούτε φάσεις έκανε, ούτε κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου από το τραγικό λάθος της άμυνας του Πανθρακικού, ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα στο πρωτάθλημα, Απόστολος Γιάννου, «τσίμπησε» τη μπάλα πριν φτάσει στο Μεχία και με ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ (1-0) με το 10ο προσωπικό γκολ στη Super League.

Το γκολ αυτό έδωσε… φτερά στους Αρκάδες, που ήταν εξαιρετικοί στην επανάληψη και σε διάστημα 16 λεπτών πέτυχαν άλλα 3 γκολ «σφραγίζοντας» με τον καλύτερο τρόπο την πολύ καλή τους εμφάνιση. Η αρχή έγινε στο 63΄ με το πλασέ του Ιγκλέσιας, στο 73΄ και πάλι ο Γιάννου από κοντά έγραψε το 3-0, ενώ στο 77΄ ο Φούντας με το ομορφότερο γκολ του αγώνα «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» (4-0).