Μπάσκετ: Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ με Άρη

Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε την έδρα του, νίκησε 67-60 τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και έφτασε στο 1-0 στη σειρά των αγώνων με τους «κίτρινους» για τις θέσεις 3-4.

Με καλή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ (23 έναντι 11 στο ημίχρονο) και επιλογές στην επίθεση (Λάνγκφορντ, Μπρέμερ, Κάρτερ), ο «Δικέφαλος» κυριάρχησε στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 15-9, για να φτάσει η διαφορά στο 11΄ σε διψήφιο αριθμό (19-9).

Ένα ξέσπασμα του Τόμας, όμως, έφερε τον Άρη μπροστά με 28-27 στο 18΄, ενώ στο 24΄ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 7 (31-38) έχοντας βάλει στο παιχνίδι τους και τους Πάσαλιτς, Χαρίση.

Ο Άρης έφτασε στο +11 (36-47) στο 29΄, όμως τότε οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «βρήκαν το χέρι» τους έξω από τα 6.75μ. και με 2/2 από τον Όντουμ και 1/1 από τον Τσόχλα ανέκτησαν το προβάδισμα (52-51) στο 34΄.

Το προβάδισμα διευρύνθηκε στην πορεία (57-53, 63-58), με τους Μαργαρίτη, Μπρέμερ, να εκτελούν επίσης από τα 6.75 και να κρίνουν το παιχνίδι υπέρ του ΠΑΟΚ. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Αλεξάνδρειο την προσεχή Τρίτη (9/6, 19:30).