Η ΠΑΕ ΑΕΚ εγκαινίασε το μεσημέρι του Σαββάτου το Μουσείο Ιστορίας της στην OPAP Arena με την λαμπρότητα που άρμοζε στην περίσταση.
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6194931-1.jpg)
Συγκινημένος κατά την ομιλία του, ο ηγέτης της Ένωσης Δημήτρης Μελισσανίδης υπογράμμισε ότι το νέο εγχείρημα θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης, εκπαίδευσης, υπερηφάνειας και θα λειτουργήσει θετικά προς την κατεύθυνση δημιουργίας των νέων γενιών φιλάθλων του συλλόγου.
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195170.jpg)
Ο κ. Μελισσανίδης απένειμε πλακέτα στον διευθυντή του Μουσείου Ιστορίας, Γεράσιμο Γασπαρινάτο, ενώ επίσης τιμήθηκαν η διευθύντρια του Μουσείου Προσφυγικού Ελληνισμού Έφη Μαυροπούλου, ο art director Χρήστος Μοσχόπουλος, ο επιχειρηματίας Νίκος Μουρατίδης, ο Παντελής Θαλασσινός και ο Γιώργος Μητσικώστας.
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195180.jpg)
Την κορδέλα στα εγκαίνια έκοψε ο θρυλικός Θωμάς Μαύρος, αιώνιος πρεσβευτής του συλλόγου, ενώ στην εκδήλωση παρέστησαν πολλοί παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ.
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195177.jpg)
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195153.jpg)
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195157.jpg)
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195141.jpg)
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195129.jpg)
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2024/04/6195147.jpg)