Mπασκετική γιορτή και νίκη για την Ελλάδα

. (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε επί της Τσεχίας με 72-64 και ξεκίνησε με το δεξί στα προκριματικά του Eurobasket 2025.

Γεμάτο ΣΕΦ, οικογένειες στις κερκίδες, όμορφο μπάσκετ, ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο και νίκη της Ελλάδας επί της Τσεχίας στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2025. Mία μπασκετική γιορτή στο Φάληρο, με την Ελλάδα να επικρατεί με 72-64 , έχοντας ως κορυφαίους τους Μήτογλου, Παπανικολάου και Ουόκαπ.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όντας πάρα πολύ άστοχες και ισόπαλες 12-12 στο 10′.

Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξέφυγαν στο +7(14-21) αλλά η Ελλάδα κατάφερε να επιστρέψει άμεσα και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-31.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άφησε στην άκρη την μέτρια εικόνα και στη τρίτη περίοδο έτρεξε στο γήπεδο, βρήκε αρκετές λύσεις στον αιφνιδιασμό και το 33-40 των φιλοξενούμενων στο 22′, έγινε 53-50 στο 30′.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη συνεχίστηκε και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ξέφυγε στο +9, 61-52, βάζοντας βάσεις για επικράτηση. Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους, η Ελλάδα συνέχισε να έχει πολύ καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα με 72-64.

Ο Ουόκαπ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Παπανικολάου με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μήτογλου με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ έκαναν την διαφορά για την Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 32-31, 53-50, 72-64.