Ξεπέρασε τον σκόπελο της Βρέμης η Μπάγερν

REUTERS/Thilo Schmuelgen

Η Μπάγερν νίκησε την Βέρντερ με 2-1 και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ στους 4 βαθμούς, με παιχνίδι περισσότερο.

Η Μπάγερν έπαιξε «μονότερμα» τη Βέρντερ στη Βρέμη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά γκολ δεν βρήκε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με τους «πράσινους», για την 31η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα.

Τελικά τα βρήκε μαζεμένα στο β΄ μέρος, όταν σε 12 λεπτά σκόραρε δις κι επιβλήθηκε των γηπεδούχων με 2-1 κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς τη διατήρηση του τίτλου της, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Με τους τρεις βαθμούς οι Βαυαροί άνοιξαν τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ, που περιμένει αύριο (7/5) στην έδρα της την κάθε άλλο παρά εύκολη Βόλφσμπουργκ.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Λεβερκούζεν-Κολωνία 1-2 (28΄ Αντλί – 14΄, 36΄ Σέλκε)
  • Μάιντς-Σάλκε 2-3 (53΄ Μπαρέιρο, 70΄ Μάρτιν – 26΄, 90΄+10΄ Μπούλτερ, 60΄ Κράους)
  • Φράιμπουργκ-Λειψία 0-1 (73΄ Καμπλ)
  • Χοφενχάιμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (8΄ Μπάουμγκαρντνερ, 41΄ πεν. Κράμαριτς, 45+3΄ Μπεμπού – 54΄ Γκέτσε)
  • Γκλάντμπαχ-Μπόχουμ 2-0 (35΄ Χόφμαν, 90+1΄ Στιντλ)
  • Άουγκσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (53΄ Μπέλιο)
  • Χέρτα Βερολίνου-Στουτγάρδη 2-1 (29΄ Κεμπφ, 45+2΄ Νιντερλέχνερ – 38΄ Γκιρασί)
  • Βέρντερ Βρέμης-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (87΄ Σμιντ – 62΄ Γκνάμπρι, 73΄ Σανέ)