Τελείωσε με την πρόκριση στο Κύπελλο η ΑΕΚ, 4-0 την Κηφισιά

Η Κηφισιά κράτησε την ΑΕΚ στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, στο ΟΑΚΑ, αλλά στην επανάληψη η Ένωση ήταν καταιγιστική και πήρε την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα, επικρατώντας με 4-0.

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρουσίασε μια πολύ διαφορετική ενδεκάδα συγκριτικά με τον αγώνα στα Γιάννενα, οπότε το «μηδέν» του πρώτου μισού είχε την εξήγησή του.

Παρόλα αυτά η Ένωση θα μπορούσε να έχει προηγηθεί, όταν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά από σέντρα του Ρότα και κόντρα σε παίκτη της Κηφισιάς.

Το σκορ άνοιξε νωρίς στην επανάληψη, όταν ο Γέβτιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Ανσαριφάρντ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα στο 52΄.

Αμέσως μετά, στο 57΄, ο Σβάρνας έγραψε το 2-0 με προώθηση και ωραίο συνδυασμό με τον Ανσαριφάρντ. Για τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό ήταν το πρώτο γκολ μετά από 1,5 χρόνο, μετά από ένα παιχνίδι με τον ΟΦΗ στα πλέι οφ, τον Ιούλιο του 2020.

Μετά το εις βάρος τους 0-2 οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, φτάνοντας σε άλλα δύο γκολ.

Το πρώτο με υπέροχο σουτ του Τάνκοβιτς στο 70΄ και το άλλο με πλασέ του Χατζισαφί, μετά από ασίστ του Γέβτιτς στο 74΄.