Νίκη με ανατροπή η ΑΕΚ ενόψει Ολυμπιακού

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και πήρε μεγάλη νίκη επί του Βόλου με 3-2 στην Ριζούπολη, μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

«Κλειδί» στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή του Μουνίθ με απευθείας κόκκινη για άκρως επικίνδυνο τάκλιν στον Σιμόες, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Βολιώτες με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο μέρος δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν το γκολ-θαύμα με το οποίο πήραν το προβάδισμα στο 24΄ (Τόρες), κι ενώ είχαν ήδη ισοφαριστεί από τον πρώτο σκόρερ της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια (31΄).

Άντεξαν, πάντως, για το μεγαλύτερο μέρος του β΄ ημιχρόνου, μέχρι που ο Ολιβέιρα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Γκαραβέλη και ο Μάνταλος στο 74΄ έβαλε την ΑΕΚ στη θέση του οδηγού. Με το δεύτερο γκολ του αρχηγού (που είχε να σκοράρει στο πρωτάθλημα από τον περασμένο Απρίλιο!) στο 78΄, η κατάσταση ξεκαθάρισε οριστικά και οι «κιτρινόμαυροι» παραμένουν στο «κυνήγι» του Ολυμπιακού, μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι στο Καραϊσκάκη.

Το γκολ του Δημόπουλου με φάουλ (κόντραρε η μπάλα και άλλαξε πορεία) στο 83΄ δεν διαφοροποίησε κάτι ουσιαστικά.