Serie A: Έχασε βαθμούς και Μανωλά η Ρόμα

Δεν κλείνει με τον καλύτερο τρόπο το 2017 για την Ρόμα, η οποία στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A, παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην Σασουόλο (1-1).

Εκτός του ότι οι «Ρωμαίοι» βρέθηκαν στο -9 από την πρωτοπόρο Νάπολι (έχουν ένα ματς λιγότερο), έχασαν με τραυματισμό και τον Κώστα Μανωλά, ο οποίο τραυματίστηκε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί.

Την «παρθενική» της νίκη στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της Ιταλίας πέτυχε η Μπενεβέντο. Η ομάδα που ανέβηκε στη Serie A το περασμένο καλοκαίρι επικράτησε της Κιέβο με 1-0, χάρις στο γκολ του Κόντα στο 64ο λεπτό.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Ουντινέζε απέναντι στην Μπολόνια (2-1), ενώ η Σαμπντόρια χρειάστηκε δύο γκολ μετά το 90` για να κάμψει την αντίσταση της ΣΠΑΛ.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» του σημερινού προγράμματος, Φιορεντίνα και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ χθες η Νάπολι είχε περάσει από την έδρα της Κροτόνε με το γκολ του Χάμσικ στο 17΄.