Ισπανία: Νέα «γκέλα» της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μεστάγια»

Την ευκαιρία να «πιάσει» τη Μπαρτσελόνα στην 2η θέση της Primera Division «κλώτσησε» απόψε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια».

Οι «μερένγκες» προηγήθηκαν δύο φορές, με τους Μπενζεμά και Μπέιλ  (17΄ και 82΄), αλλά ισάριθμες «απάντησαν» οι «νυχτερίδες» με το πέναλτι του Παρέχο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και το γκολ του Πάκο Αλκαθέρ ένα λεπτό μετά το προβάδισμα που είχε δώσει ο Ουαλός winger της Ρεάλ.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, που προερχόταν από δύο σερί νίκες έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 68΄ λόγω της αποβολής του Κόβασιτς. Για τη Βαλένθια ήταν η 4η ισοπαλία στα 5 τελευταία παιχνίδια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής:

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα          0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβάντε      1-0 (81΄ Τόμας)
Μάλαγα-Θέλτα                        2-0 (8′ Τσαρλς, 26′ Αλμπεντόσα)
Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ        2-2 (15΄ Γιορέντε, 51΄ Χοθαμπέντ – 27΄ Ελουστόνδο, 63΄ Μπρούμα)
Μπέτις-Εϊμπάρ                         0-4 (3΄ Θάπα, 18΄ Κέκο, 66΄ Αντριάν, 81΄ Μπαστόν)
Γρανάδα-Σεβίλη                       2-1 (17΄ Σαξές, 36΄ Πενιαράνδα – 45΄ Βιτόλο)
Λα Κορούνια-Βιγιαρεάλ            1-2 (48΄ Λουίς Αλμπέρτο – 36΄, 90+5΄πεν. Μπρούνο Σοριάνο)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 2-2 (16΄πεν. Αντούριθ, 66΄ Γουίλιαμς – 62΄ Βιθέντε, 80΄ Τάνα)
Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης           2-2 (45΄πεν. Παρέχο, 83΄ Αλκαθέρ – 17΄ Μπενζεμά, 82΄ Μπέιλ)