Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Αστέρα Τρίπολης και Καλλονή

Ο Αστέρας Τρίπολης και η Καλλονή είναι οι ομάδες που κατάκτησαν την πρόκριση για τους «16» στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών τους στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Αρκάδες πέρασαν ως πρώτοι και μάλιστα με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, καθώς με γκολ του Φούντα στο 35ο λεπτό επικράτησαν στις Σέρρες του Πανσερραϊκού με 1-0.

Την ίδια ώρα η Καλλονή «φλέρταρε» με τον αποκλεισμό στην Κρήτη απέναντι στον Κισσαμικό, που προηγήθηκε στο 35΄ με τον Ποσίνκοβιτς και αν κρατούσε τη νίκη θα περνούσε αυτός.

Η ομάδα της Λέσβου, όμως, αντεπιτέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και με σκόρερ τους Μάρκοβιτς στο 66΄ και Μανούσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι, έφτασε στην ανατροπή και την πρόκριση.