Μπάσκετ: Άνετα ο Ολυμπιακός με Απόλλωνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα το 2016, επικρατώντας του Απόλλωνα Πατρών με 83-62 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Η πειραϊκή ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν. Με τον πρωταθλητή Ελλάδας έκανε ντεμπούτο ο Τζόνσον-Οντομ που ήταν θετικός, σημείωσε 9 πόντους με ένα τρίποντο και καταχειροκροτήθηκε.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους ενώ από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Μέιερ που σκόραρε 18 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-15 για τον Ολυμπιακό, που σε ολόκληρο το πρώτο μισό δεν κατόρθωσε να οικοδομήσει διαφορά ασφαλείας, εξ ου και το 38-31 στο 20΄.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» παράτησαν τα πολλά τρίποντα και έκαναν πιο ορθολογικό το παιχνίδι τους, πέρασαν την μπάλα στη ρακέτα και πιέζοντας πολύ δημιούργησαν σερί 21-9 και προηγήθηκαν στο 30΄ με 59-42 «καθαρίζοντας» οριστικά το παιχνίδι.