Euroleague: Τρίτη σερί νίκη η Μπάμπεργκ, άνετη νίκη η Μπασκόνια

Την 3η σερί νίκη της στην Euroleague πέτυχε η Μπάμπεργκ, αυτή την φορά με το επιβλητικό 85-65 επί της Μπαρτσελόνα. Η Μπασκόνια «σκόρπισε» την Ούνιξ με 102-70.

Στην 9η ήττα σε 16 αγώνες υποχρέωσε τη Μπαρτσελόνα η Μπάμπεργκ. Η ομάδα του Νίκου Ζήση πέτυχε την 7η νίκη της στη διοργάνωση κι εξακολουθεί να ελπίζει στο πλασάρισμά της στην πρώτη οκτάδα.

Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ, ενώ σε μεγάλη βραδιά για τους Γερμανούς βρέθηκαν οι Ντάριους Μίλερ (20π.), Γιάνις Στρέλνιεκς (20π.) και Νικολό Μέλι (17π., 13ρ.).

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ στα 25 λεπτά συμμετοχής που βρέθηκε στο παρκέ πέτυχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Η Αναντολού Εφές ήταν η νικήτρια στον «τουρκικό εμφύλιο» με τη Γαλατασαράι (84-73), ενώ βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Μακάμπι που επικράτησε μετά από ματς θρίλερ της Νταρουσάφακα με 93-92.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπασκόνια απέναντι στην Ούνιξ Καζάν. Οι Βάσκοι με το επιβλητικό 102-70 έκαναν «σκίνη και θρύψαλα» την ομάδα που μία εβδομάδα νωρίτερα «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό στη Ρωσία.