Στον τελικό του Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ

Η Στόουκ πήγε να κάνει «κηδεία» στη Λίβερπουλ, μέσα στο «Άνφιλντ», αλλά με ήρωα τον Μινιολέ στα πέναλτι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ νίκησε 6-4 και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Οι «πότερς» ισοφάρισαν το σκορ της ήττας τους στον πρώτο αγώνα φτάνοντας στο 0-1 με γκολ του Αρναούτοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το οποίο πάντως σημειώθηκε από καταφανή θέση οφ σάιντ.

Το σκορ διατηρήθηκε στο υπόλοιπο του αγώνα και την παράταση, οπότε ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Βέλγος διεθνής τερματοφύλακας απέκρουσε τα χτυπήματα των Κράουτς και Μουνιέσα στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό του «Γουέμπλεϊ».

Εκεί, η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει στις 26 Φεβρουαρίου τη νικήτρια που θα προκύψει από τον επαναληπτικό της Τετάρτης ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Έβερτον, που είχε επικρατήσει με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.