Γερμανία: «Φωτιά» στην… ουρά έβαλε η Βέρντερ με το «διπλό» επί της Σάλκε (3-1)

«Φωτιά» στη μάχη της παραμονής έβαλε η Βέρντερ Βρέμης με τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που πέτυχε στο Γκελζενκίρχεν επί της Σάλκε με 3-1, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga (πρεμιέρα του δεύτερου γύρου).

Ένα 24ωρο μετά το «διπλό» της Στουτγκάρδης, η Βέρντερ δεν είχε πολλά περιθώρια εάν ήθελε να ελπίζει στην παραμονή της. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4΄, ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος «απάντησε» με άλλα δύο τέρματα κι έφυγε από την έδρα των «βασιλικών μπλε» με το σπουδαίο «τρίποντο».

Στους 18 βαθμούς η Βέρντερ, όσους και η Στουτγκάρδη (τρίτη από το τέλος), ενώ νωρίτερα με το χατ τρικ του Μέιερ (το νικητήριο γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων), η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Βόλφσμπουργκ.