Πόλο: Νίκησε τη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

Την πρώτη νίκη στα προκριματικά του World League πανηγύρισε η Εθνική Γυναικών, επικρατώντας 8-7 της Ρωσίας στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Με τη νίκη αυτή, η ελληνική ομάδα ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς, έναντι 3 της Ρωσίας και 2 της Ολλανδίας, έχοντας όμως παίξει και τα δύο παιχνίδια της εντός έδρας.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 3-1 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά 5-4 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 6-6.

Στην τελευταία περίοδο η εθνική έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με την τερματοφύλακα Χρυσή Διαμαντοπούλου σε πολύ καλή μέρα, και με γκολ των (κορυφαίων) Χριστίνας Τσουκαλά και Ελένης Ξενάκη πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) και έφτασε στη νίκη, αφού οι Ρωσίδες απλά μείωσαν στο τελευταίο λεπτό με την Τιμοφέεβα.