Κύπελλο Ελλάδας: Η Λαμία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό

Μετά το πρωτάθλημα, η Λαμία «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό και στο Κύπελλο.

Η ομάδα της Φθιώτιδας προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης μέσα στο ΟΑΚΑ, όπου στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησε με 4-2 των «πρασίνων», που αποχαιρέτησαν νωρίς τον ένα από τους δύο στόχους που έχουν στην τρέχουσα περίοδο (ο άλλος είναι να μπουν στην πεντάδα της Super League).

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το σκορ της ήττας του στον πρώτο αγώνα (1-0), με το γκολ του Εμμανουηλίδη επτά λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί καμία δεν κατάφερε να σκοράρει, με τους Φθιώτες να έχουν δοκάρι και το «τριφύλλι» να χάνει τρομερή ευκαιρία στο 120 με τον Βέργο.

Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα εύστοχοι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που αστόχησαν σε δύο (απόκρουση Μελίσσα και δοκάρι ο Κουρμπέλης).