Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλο προβάδισμα η ΑΕΛ

Με ανατροπή και δύο γκολ από τον Μασούρα, η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» κι έκανε πολύ αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στις 7 Φεβρουαρίου στο «AEL FC Arena».

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς στο 13ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κόντε μετά την μπαλιά του Καρανίκα.

Οι «βυσσινί» δεν το έβαλαν κάτω και σχετικά γρήγορα έφτασαν στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα στο 28΄ ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ και με πλασέ έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με το… καλημέρα του β΄ μέρους οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Στο 53′ ο Αγκάνοβιτς έκανε το σουτ, ο Περιστερίδης βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, αλλά στο ριμπάουντ ο Μασούρας από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πίεση του ΠΑΣ στη συνέχεια δεν απέφερε κάποιο αποτέλεσμα και η ΑΕΛ έφυγε με τη μεγάλη νίκη.