Αλώβητες Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» εύκολα το παιχνίδι με την ουραγό Χάντερσφιλντ, την οποία νίκησε με 3-0 για την 23η αγωνιστική στην Premier League και συνεχίζει να καταδιώκει την Λίβερπουλ, η οποία έχει προβάδισμα τεσσάρων βαθμών.

Τα τέρματα της άνετης επικράτησης της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα στο στάδιο «Τζον Σμιθ» σημείωσαν οι Ντανίλο στο 18ο, Ραχίμ Στέρλινγκ στο 54ο και Λιρόι Σανέ στο 56ο λεπτό.

Νίκη και για την Τότεναμ στην έδρα της Φούλαμ, με τους «πετεινούς» του Μαουρίτσιο Ποκετίνο να περνούν με 2-1 από το «Κρέιβεν Κότατζ» με γκολ του Χάρι Γουίνκς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να βρίσκονται στο +4 από την τέταρτη Τσέλσι.

Η Φούλαμ προηγήθηκε στο 17΄ με αυτογκόλ του Φερνάντο Γιορέντε, ενώ για την Τότεναμ ισοφάρισε στο 51΄ ο Ντέλε Άλι. Η Τότεναμ βρίσκεται στην 3η θέση με 51 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ είναι προτελευταία με 14β.