Μεσογειακοί Αγώνες: Η ελληνική αποστολή

Πέμπτη, 14 Ιουνίου 2018 15:50
UPD:16:39
INTIMEsports

Με 40 αθλητές/τριες του στίβου θα συμμετάσχει στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα (27-30/06) η Ελλάδα. Μεταξύ αυτών βρίσκονται 5 που το 2013 κατέκτησαν μετάλλιο στην Μερσίνη και θα κληθούν να το υπερασπιστούν στη εφετινή διοργάνωση.

Από τα ονόματα που ξεχωρίζουν και έχουν βλέψεις για μετάλλια είναι του Κώστα Μπανιώτη (ύψος) και του Κώστα Δουβαλίδη (110μ εμπ.), της Νικόλ Κυριακοπούλου (άλμα επί κοντώ), της Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. εμπ.) και της Ραφαέλας Σπανουδάκη στα 100 μ. που έχουν ήδη πιάσει το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου.

Στη διοργάνωση θα συμμετάσχουν και νεαρότεροι αθλητές και αθλήτριες, που θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια της καριέρας τους.

Η ελλνική αποστολή:

Άνδρες:

100 μ., 4Χ100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Ευθύμιος Στεργιούλης (Παναξιακός)
200 μ., 4Χ100 μ.: Παναγιώτης Τρυβιζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Γιώργος Τάσσης (ΑΕΚ)
Ημιμαραθώνιος: Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου), Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚΑ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομ.), Αντώνης Μάστορας (ΓΣ Ηρακλής)
Μήκος: Τάσος Γαλαζούλας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Μερτζανίδης (ΑΟ Ηφαίστεια)
Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων), Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Ηρακλής)
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων), Ιάσωνας Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κ.)
4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

Γυναίκες:

100 μ., 4Χ100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
200 μ., 4Χ100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής)
400 μ.: Άννα Βασιλείου (ΓΕΗ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Αθηνά Κοΐνη (ΓΕΑ Τρικάλων), Ανθή Κυριακοπούλου –Κοραϊνη (ΓΣ Γλυφάδας)
5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Γλυφάδας)
Ημιμαραθώνιος: Ελευθερία Πετρουλάκη (ΑΟ Μυκόνου)
100 μ. εμπ., 4Χ100 μ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Ελπίδα Τόκα, (ΣΔΥ Αργολίδας), Έφη Θεοδώρου(Νεάπολη Χαλκίδας)
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)
Τριπλούν: Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων)
4Χ100 μ.: Κατερίνα Σαρρή (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακεδονίας)

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις