Μπάσκετ: Τρίτος με «σκούπα» ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη, μετά τη νίκη με 91-79 επί του Προμηθέα στην Πάτρα, με την οποία έκανε το 3-0 στη σειρά των «μικρών τελικών».

Οι Πελοποννήσιοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και την τρίτη περίοδο, αλλά το ελλιπές -λόγω τραυματισμών- ρόστερ τούς έκανε να ξεμείνουν από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο, με τη μακεδονική ομάδα να τρέχει επιμέρους σκορ 31-12 σε αυτό το διάστημα, να «γυρίζει» το ματς και να κατακτά τη νίκη.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-42, ενώ στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 67-60 για τους γηπεδούχους. Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν η αναμενόμενη: ο ΠΑΟΚ είχε βάθος και λύσεις, ο Προμηθέας όχι και κάπως έτσι ήρθε το το τελικό 91-79.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαργαρίτης με 21 πόντους, ενώ ο Λίποβι, από τους 18 πόντους που είχε σημειώσει στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, σταμάτησε στους… 19, όντας ο πρώτος σκόρερ του αχαϊκού συγκροτήματος.