Μπάσκετ: Πέρασε από το ΣΕΦ και ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τον Ολυμπιακό με το ίδιο νόμισμα, καθώς νίκησε τους «ερυθρόλευκους» με 71-66 στο ΣΕΦ, απάντησε με break στο break των «ερυθρολευκων» στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1. Ο τρίτος αγώνας των δύο φιναλίστ του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή (10/7, 19:00) στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προσπέρασε με +13, 52-65, 6:31 πριν τη λήξη, κι ενώ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τους γηπεδούχους, ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ο Πρίντεζης σημείωσε 6 συνεχείς πόντους και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο -3 (66-69).

Στις λεπτομέρειες, όμως ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε καλύτερος, την ώρα που στον Ολυμπιακό διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το φάουλ που δόθηκε στον Παπαπέτρου επί του Σίνγκλετον στα 21΄΄ πριν τη λήξη.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους προηγούμενους με 43-40, όμως στην επανάληψη το θέαμα δεν ήταν ανάλογο, καθώς κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες.

Ο Καλάθης με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το +11, 52-63 και λίγο αργότερα έγινε το 52-65. Ο Πρίντεζης, που μέχρι εκείνη τη στιγμή μετρούσε μόλις 2 πόντους, σημείωσε 6 σερί, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική και η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε σε 61-67.

Απέμεναν 3:25 για τη λήξη όταν ο Μάικ Τζέιμς με 2 βολές έκανε το 61-69. Ο Σπανούλης με λέι απ μείωσε στους 5 (64-69), αλλά ο Παπαπέτρου έχασε μία βολή στο 65-69, στα 1:26 για το τέλος. Μετά τον μιμήθηκε ο Μπράουν για το 66-69.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδωσαν αυστηρό φάουλ του Παπαπέτρου στον Σίγνκλετον, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται έντονα και τον Αμερικανό να διαμορφώνει το 66-70 με 1/2.

Στα 21΄΄ που απέμεναν, ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ, ο Παπανικολάου έκανε φάουλ στον Λοτζέσκι και εκείνος με μία βολή «έγραψε» το τελικό 66-71.