Πέρασε από το Τορίνο και κουνάει το «σεντόνι» η Μίλαν

REUTERS/Massimo Pinca

Ένα γκολ του Ζιρού έδωσε το «διπλό» στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που εξασφάλισε τη συμμετοχή στο Champions League της νέας περιόδου.

Ο αειθαλής Ολιβιέ Ζιρού σκόραρε με κεφαλιά στο 40ό λεπτό το μοναδικό γκολ του ντέρμπι της 37ης (προτελευταίας) αγωνιστικής ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Μίλαν, στο Τορίνο, διασφαλίζοντας την παρουσία των «Ροσονέρι» στην πρώτη τετράδα και κατ΄ επέκταση στο Champions League.

Απέναντι στη σοκαρισμένη από τη νέα αφαίρεση βαθμών Γιουβέντους, που μετά τη γνωστοποίηση της ποινής έχασε δύο παιχνίδια στη σειρά (το προηγούμενο με 1-4 από την Έμπολι), η Μίλαν αύξησε το αήττητο με αντίπαλο τους «Μπιανκονέρι» στα πέντε ματς, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Νωρίτερα την Κυριακή η Λέτσε αποδείχθηκε η μεγάλη κερδισμένη μεταξύ των ομάδων που πασχίζουν για την παραμονή στη Serie A. Με πέναλτι του Κολόμπο στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα της Απουλίας νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Μόντσα κι εξασφάλισε μαθηματικά τη σωτηρία.

Τώρα, η «ρώσικη ρουλέτα» για την ομάδα που θα ακολουθήσει στο «γκρεμό» τις Σαμπντόρια και Κρεμονέζε θα παιχθεί την τελευταία αγωνιστική (4/6) ανάμεσα σε Βερόνα και Σπέτσια, που ισοβαθμούν στους 31 βαθμούς και έχουν πολύ δύσκολες εκτός έδρας αποστολές, απέναντι σε Μίλαν και Ρόμα αντίστοιχα.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Σαμπντόρια-Σασουόλο 2-2 (8΄ Γκαμπιαντίνι, 78΄ αυτ. Έρλιτς – 9΄ Μπεράρντι, 11΄ Ενρίκε)
  • Σαλερνιτάνα-Ουντινέζε 3-2 (43΄ Καστάνιος, 57΄ Καντρέβα, 90΄+6 Τρουστ-Εκονγκ – 25΄ Ζίγκελαρ, 30΄ Νεστορόφσκι)
  • Σπέτσια-Τορίνο 0-4 (24΄ αυτ. Βισνιέφσκι, 72΄ Ρίτσι, 90΄+6 Καραμό)
  • Φιορεντίνα-Ρόμα 2-1 (85΄ Γιόβιτς, 88΄ Ικονέ – 11΄ Ελ Σαράουϊ)
  • Ίντερ-Αταλάντα 3-2 (1΄ Λουκάκου, 3΄ Μπαρέλα, 77΄ Μαρτίνες – 36΄ Πάσαλιτς, 90΄+1 αυτ. Ονάνα)
  • Βερόνα-Έμπολι 1-1 (61΄ Γκάις – 90΄+6 αυτ. Μανιάνι)
  • Μπολόνια-Νάπολι 2-2 (63΄ Φέγκιουσον, 84΄ Ντε Σιλβέστρι – 14΄, 54΄ Οσιμέν)
  • Μόντσα-Λέτσε 0-1 (90΄+11 πεν. Κολόμπο)
  • Λάτσιο-Κρεμονέζε 3-2 (4΄ Χισάι, 37΄, 89΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 54΄ Γκαλντάμες, 58΄ αυτ. Λατσάρι)
  • Γιουβέντους-Μίλαν 0-1 (40΄ Ζιρού)