Δεν διάλεξε αντίπαλο η Μακάμπι, το πρόγραμμα των πλέι οφ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έπαιξε για την Ιστορία της στην Euroleague και την αξιοπιστία της και δεν μπήκε καν στη διαδικασία να… επιλέξει αντίπαλο στα play off, αφού με ήττα θα απέφευγε τη Ρεάλ Μαδρίτης και θα «έπεφτε» πάνω στην Αρμάνι.

Στον αντίποδα, νίκησε τη Φενερμπαχτσέ με 85-76 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 23η αγωνιστική της Euroleague και θα ξεκινήσει τις προσπάθειές της για την πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου απ’ τη Wizink Arena το βράδυ της Μ. Τετάρτης (20/4).

Οι Ισραηλινοί έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Νάναλι (19π.), Ζίζιτς (16π.) και Γουίλμπεκιν (14π.) είχαν σταθερά το προβάδισμα απ’ το πρώτο δεκάλεπτο κι όταν το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού στην τελευταία περίοδο, βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν «αέρα» 10 πόντων, «τελειώνοντας» τον αγώνα μέσα σε αποθέωση απ’ το κοινό της.