Επιβλητικός Ολυμπιακός, νίκες για ΠΑΟΚ και Λάρισα

Στην επιστροφή της Basket League στη δράση μετά από σχεδόν ένα μήνα διακοπής, ο Ολυμπιακός πέτυχε στο ΣΕΦ επιβλητική νίκη επί του Ιωνικού (109-65) για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στην πρώτη (επιμέρους σκορ 30-12) και στην τελευταία (32-16) περίοδο της αναμέτρησης. Είχαν εξαιρετικό ρυθμό και ποσοστό 46% στα τρίποντα (13/28), πολύ καλή ομαδική λειτουργία όπως δείχνουν οι 32 ασίστ και διάθεση.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε μικρό χρόνο συμμετοχής στους Πρίντεζη και Μάρτιν για να τους ξεκουράσει, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες αγωνίστηκαν από 17 έως 21 λεπτά.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» επικεντρώνονται στο ματς στο Τελ Αβίβ, με τη Μακάμπι, προγραμματισμένο, για την Πέμπτη (20/1, 21:05), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που μετρά 9 νίκες – 1 ήττα, αναδείχτηκε ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Λαρεντζάκης είχε 15 πόντους και 7 ασίστ. Από 13 πόντους σημείωσαν οι Ντόρσεϊ και Φαλ, ενώ ο Έισι είχε 12 πόντους (2/2 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ στα 15 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ο Ζαν-Σαρλ μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ 7 είχε ο Κώστας Παπανικολάου.

Από τον Ιωνικό που υποχώρησε στο 3-7 ξεχώρισαν οι Τζερμάν (13π.) και Αθηναίου (11 πόντοι, 7 ασίστ). Ντεμπούτο πραγματοποίησαν οι Τζος Πάρκερ και Κέβιν Λάνγκφορντ, με τον πρώτο να μην σκοράρει και τον δεύτερο να ευστοχεί σε ένα τρίποντο.

Άντεξε η Λάρισα

Την τρίτη νίκη στην Basket League και δεύτερη σερί μετά από εκείνη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα πέτυχε η Λάρισα, αυτή τη φορά εντός έδρας επί του Άρη (84-81).

Η θεσσαλική ομάδα είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια των πρώτων τριών περιόδων και στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-15 κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (66-56 σκορ περιόδου και 63-53 στο 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης αντεπιτέθηκαν και με οκτώ πόντους του Κέλι και επτά του Κάουαν και επιμέρους σκορ 26-14 κατάφεραν να προσπεράσουν με 79-77 με 1’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Η Λάρισα, ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει και με καλάθι του Μούντι και καθοριστικό τρίποντο του Παπαντωνίου να ανακτήσει το προβάδισμα (82-79), 35’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά το τρίποντο του Καμάρα με 1’’ να απομένει για το τέλος του αγώνα ήταν άστοχο.

Ο Κρουμπάλι, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (4/4 βολές, 5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), πήρε 6 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο ranking, ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Ο Κάουαν που σκόραρε 24 πόντους με 8/16 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 9 ασίστ ήταν ο καλύτερος των φιλοξενουμένων. Ο Χάνλαν πέτυχε 21 πόντους και ο Κέλι είχε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ποδαρικό με νίκη για τον ΠΑΟΚ

Νικηφόρα ξεκίνησε το 2022 για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 86-80 του Κολοσσού στην Πυλαία και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-6, ενώ η ομάδα της Ρόδου, που ηττήθηκε μετά από δύο σερί θετικά αποτελέσματα, έχει πλέον 7-4.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Τζόουνς να είναι πρώτος σκόρερ με 20 πόντους αλλά και 13 ριμπάουντ και να ακολουθούν οι Γιάνκοβιτς με 15, Ρίβερς με 14, Τολιόπουλος με 12 και Καμπερίδης με 10.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με επτά πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, βρήκαν λύσεις να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά και να χτίσουν διψήφιες διαφορές.

Για τον Κολοσσό ο Φλότιντ είχε 20 πόντους, ο μαργαρίτης -που βραβεύθηκε πριν από το τζάμπολ από τους γηπεδούχους- τελείωσε με 15 πόντους, ενώ ο Ποτ μοίρασε 13 ασίστ, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στη φετινή Basket League.