Basketball Champions League: Μόνη στην κορυφή η ΑΕΚ

Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ στο λυκόφως του αγώνα, έφερε τη νίκη με 91-78 για την Ένωση απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ και την οδήγησε στην κορυφή του Β’ ομίλου του Basketball Champions League, με ρεκόρ 7-2.

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, η καλή απόδοση των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετή…

Οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο επιμέρους σκορ 20-8 εκτελώντας από τα 6,75 με πρωταγωνιστές οι Σαντ-Ρος και Ματσιούλις και στο 38΄ έφεραν τη διαφορά στο +14 (88-74).

Οι Λάνγκφορντ (18π.), Σαντ-Ρος (18π. με 3/5τρ.) και Ματσιούλις (16π. με 3/4 τρ.) ξεχώρισαν για την Ένωση, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τόμας με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.