Η… βροχή τριπόντων έφερε ρεκόρ

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα και το απέδειξε για μία ακόμη φορά το βράδυ της Δευτέρας (25/11).

Την παραμονή της άφιξης του Ρικ Πιτίνο οι «πράσινοι» διέλυσαν με 130-81 τον Ηρακλή στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όπου σε τρία 24ωρα θα φιλοξενήσουν την Μπασκόνια στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague (Πέμπτη, 28/11).

Από το τελικό σκορ γίνεται αντιληπτή η χαώδης διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Οι παίκτες του Βόβορα «χόρευαν» στο παρκέ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ιδιαίτερα έξω από τα 6.75. Η αθηναϊκή ομάδα έκανε ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της στην Α1 με 21 στις 34 προσπάθειες (είχε 18 με τον ΠΑΟΚ πριν από αρκετά χρόνια) κι έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των δύο κρίσιμων εντός έδρας αγώνων που ακολουθούν στην Euroleague, με Μπασκόνια και Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το ρεκόρ του σε 8-0 (αήττητος), την ώρα που ο «Γηραιός» γνώριζε την 5η ήττα του μετά από τις πρώτες 8 αγωνιστικές στην Basket League.

Κορυφαίος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ με 24 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής (5/6 τρ.).