Μπάσκετ: Βαριά ήττα για ΠΑΟΚ από την Μπεσίκτας

Η απογοητευτική φετινή παρουσία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και απόψε, με τον “Δικέφαλο” να γνωρίζει βαριά ήττα με 80-100 από την Μπεσίκτας στο κλειστό της Πυλαίας, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup (5ο γκρουπ).

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της μακεδονικής ομάδας στη διοργάνωση και συνολικά έκτη για φέτος, αφού το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου μετρά επίσης 0/3 και στην Α1 Ανδρών!

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά να υπολείπεται με διαφορά στο σκορ, απέναντι σε μια Μπεσίκτας που είχε 10/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, 21 ριμπάουντ έναντι 15 και 11 ασίστ απέναντι στις 3 των «ασπρόμαυρων» στο ίδιο διάστημα!

Με τους Λάμπε, Μέρφι να εκτελούν οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +18 (32-14) στο 17΄, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +30 (52-22) για τους φιλοξενούμενους.

Με πολύ μεγάλη αντεπίθεση και ανάλογο κόπο ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο – 9 στο 28΄ (57-66), όμως Λάμπε και Γουόλτερς ανέλαβαν και πάλι δράση στο σκοράρισμα, βοήθησαν να γίνει το 84-65 στο 33΄ και τελείωσαν το παιχνίδι.